Що таке системи контролю доступу і як вони працюють
Власники нерухомості, що периметр приватній території, часто задаються питанням, що таке система контролю доступу (СКУД), і яке місце вона займає у справі забезпечення охорони майна від неправомірних посягань? Сьогодні ми відповімо на цей і багато інші супутні питання.
СКД – це система, яка управляє доступом на об'єкт, контролює вхід/вихід відвідувачів в будівлі/будівлі, а також забезпечує моніторинг в'їзду/виїзду транспортних засобів на територію охоронюваного об'єкта. Функціонал системи спрямований на забезпечення безпеки, але також завдяки додатковим можливостям дозволяє вести облік робочого часу, стежити за складним посменным графіком. Так що, система безпеки СКУД є своєрідним фінансовим інструментом, що допомагає точніше формувати видатковий фонд.
Кожен співробітник прив'язується до системи за допомогою електронних перепусток (ключів), які видаються після реєстрації інформації в базі. У вхідній групі або ж підконтрольних робочих приміщеннях установлюються консолі зчитування карток, фіксують догляд/прихід працівників. Електронний ключ-карта містить в собі унікальний код, прив'язаний до персони. Тобто, будь спрацьовування електронного замка, зчитувального пристрою, тут же відображається в базі з прив'язкою до конкретного працівника.
За допомогою картки можна відкривати або ж блокувати:
- дверні замки;
- турнікети;
- вмикати сигнал тривоги;
- переводити приміщення в охоронний режим.
Всі факти використання ключів фіксуються та зберігаються в статистиці по днях, до якої можна звернутися в будь-яку хвилину.
Конфігурації СКУД
Варто відзначити, що системи контролю і управління доступом розрізняються по складності складу.
- Прості. Відповідають за одну вхідну групу.
- Складні. Встановлюються у фінансових установах, на заводах, великих підприємствах, та складаються з: зчитувачів, контролерів, що обмежують доступ механізмів.
Тепер, коли у нас склалося базове розуміння, настав час розглянути пристрій системи контролю доступу в найдрібніших подробицях.
Контролери. Ця частина СКУД вважається ключовою, так як саме ці вузли дають доступ, або ж блокують його. Працює це так: відвідувач прикладає картку до зчитувача. Пристрій отримує код з ключа і порівнює його з тим, що записано в базі, і вже на підставі відповідності даних приймає рішення.
СКУД бувають автономними і мережевими за способом управління. Для взаємодії з автономними версіями вибирається одна точка проходу. Опція об'єднання з іншими контролерами не доступна. Цей варіант хороший для ситуацій, коли потрібно контролювати одну двері, через яку проходить невелика кількість людей.
Мережеві моделі використовуються в складних конфігураціях, які крім заборони/дозволу входу, розташовують великою кількістю додаткових опцій:
- налаштування обмежень по часу;
- управління даними, відображення подій;
- робота з картками: оперативна видача, «обнулення» ключів;
- створення звітів доступу, порушень режиму.
Останнім трендом розвитку СКУД є впровадження безконтактних proximity-карт. Одна така карта здатна відкрити як один, так і декілька замків. Технологія дозволяє оформляти тимчасові перепустки, діючі встановлений проміжок часу.
Елементи системи доступу
Зчитування інформації з картки відбувається за допомогою магнітних доріжок, на які записуються службові дані. Взаємодія з proximity-картами здійснюється методом індукції. Такі карти неймовірно довговічні, але позбавлені функції перезапису даних.
Переваги індукційних зчитувачів:
- стійкість ключа до механічного впливу. Карта перестає працювати, тільки якщо зламана навпіл. Потертості і дрібні відколи не впливають на його працездатність.
- надійність, забезпечується конструктивною простотою;
- виключається підроблення ключів.
Крім цього, завдяки залученню proximity card, стають доступні такі елементи системи контролю доступу, як безконтактні зчитувачі. Ці пристрої ідентифікують особу віддалено, без необхідності проводити ключем по магнітному каналу. Технологія в рази підвищує пропускну здатність вхідної групи.
Працює це так. Зчитувач генерує електромагнітне поле певної чистоти, потрапляючи в яке, чіп картки видає імпульс із записаним на нього кодом.
Ще одним елементом системи доступу є touch-memory ключі, які забезпечують контроль доступу в приміщення житлового фонду, офісні будівлі. Такі системи зазвичай комбінують з домофонами.
Замки СКУД: різновиди та особливості роботи
Замки – головні виконавчі пристрої системи доступу. У складі СКУД застосовують електромеханічні, електромагнітні замки, а також турнікети, шлагбауми, засувки. На об'єктах з високим рівнем захисту застосовують фотоидентификаторы – камери, які фіксують власника ключа в момент його використання.
При монтажі СКУД на об'єктах, які лише будуються, доцільно застосовувати запірні механізми електромеханічного типу. Якщо потрібно швидко встановити систему доступу в зведеному, до звичайним механічним замкам просто додають електромеханічні защіпки.
Електромагнітні замки, як це зрозуміло з назви, працює під дією потужного електромагніту, на який подається постійний струм. Поки замок отримує харчування, він утримує засуви, як тільки харчування переривається, засуви повертаються у вихідне положення і двері відкриваються. Переваги електромагнітних замків: скромне споживання енергії, відсутність імпульсних викидів електрики. Недоліки: великі розміри, нездатність працювати без електрики.
Мы выяснили, как работает СКУД, рассмотрели все элементы системы кроме входных групп, к коим относятся шлюзовые кабины, а также турникеты. Кабины отличаются пропускными характеристиками и устройством, по которому делятся на шлюзы-ротанты и тамбурные кабины. Ротанты эффективны на объектах с высокой пропускной способностью.
Турникеты также имеют свою градацию: полноростовые и поясные. Как они работают, знает каждый: если доступ разрешен, механизм делает поворот, если нет – привод исключает какое-либо движение.